Najčastejšie otázky
- Slovníček tiskařských pojmů
- Produkty a výrobky
- Objednávanie
- Platby/Faktúry
- Súbory a projekty
- Konfigurátor
- Dodávka
- Účet
- Technológia
-
Slovníček tiskařských pojmů
-
Ofsetová tlač
Nepriamy spôsob tlače, pri ktorom sa farba z tlačiarenskej formy nanáša najprv na valec potiahnutý gumou a odtiaľ sa prenáša na papier. Gumový valec, vďaka svojej priľnavosti umožňuje kvalitnú tlač na menej hladké materiály, ako napr.: na látku, na hrubý papier, alebo na drevo. Názov „offset“ je anglického pôvodu a znamená „nepriame“. Ofset je tlačou z plochy, pretože tlačiace aj netlačiace miesta sa nachádzajú na rovnakej úrovni na tlačovej forme. Ofsetová tlač funguje na princípe vzájomnej odpudivosti farieb, ktoré sú mastné, a vody, ktorá pokrýva netlačiace miesta tlačovej formy.
V porovnaní s digitálnou tlačou je ofset ekonomicky výhodný pre tlač vysokých nákladov, ako napr.: noviny, časopisy a knihy. Ďalšou výhodou je lepšia kvalita tlače najmä pre väčšie plochy.
-
Solventná tlač
Technológia digitálnej tlače, ktorá využíva solventný atrament. Solventný atrament obsahuje ako nosič farby riedidlo. Po odparení riedidla z povrchu sa farbivo prilepí k podkladu. Ide o veľmi trvanlivú a odolnú tlač, ktorá sa využíva hlavne na výrobu vonkajších reklamných bannerov. Kvalita tlače je o niečo slabšia ako u niektorých iných digitálnych technológiách, ale pri banneroch sa nepredpokladá pohľad z príliš malej vzdialenosti, a preto je využitie vo väčšine prípadov postačujúce.
-
Slepotlač
Vytvorenie reliéfu grafického vzoru, ktorá vznikne pretlačením podkladu tlačovou formou bez použitia farieb. Toto zdobenie sa používa napr. na obálkach pozvánok a svadobných oznámeniach.
-
RGB
R (red) = červená, G (green) = zelená, B (blue) = modrá. Tieto farby sú využité pri aditívnom miešaní farieb. Zmiešaním všetkých farieb dostaneme farbu bielu. Tento princíp sa môže použiť pre zobrazovanie farieb v počítačových monitoroch, televíziách a digitálnych fotografiách.
-
CTP – Computer to plate
Tlačová forma pre ofsetovú tlač, ktorá je vytvorená priamo z dátového súboru pomocou osvietenia svetlo citlivej vrstvy podložky laserom.
-
DTP
Desktop publishing. Využitie počítača pre prípravu tlačových podkladov vrátane samotného grafického návrhu.
-
Bigovanie
Pred ohnutím sa na požadovanom mieste vytvorí pomocou lisu ryha, ktorá zabráni nerovnému ohybu. Používa sa pre gramáž nad 170g/m2.
-
Rylovanie
Prelis v mieste, kde bude tlačený materiál ohnutý.
-
Laminácia
Obojstranné pokrytie tlačeného materiálu tvrdou, lesklou alebo matnou fóliou.
-
Parciálny UV lak
Lesklý lak je aplikovaný iba na niektoré časti produktu. Ostatné miesta môžu byť pokryté matným lakom. Týmto spôsobom, pomocou dvoch rôznych lakov získame efektnú povrchovú úpravu.
-
PDF/X
Pravidlá pre vytvorenie formátu PDF vhodného pre tlač. Štandard obsahuje všetky potrebné informácie pre tlač, vrátane fontov, a naopak neobsahuje informácie, ktoré sú pre tlač zbytočné. Jedným z najpoužívanejších formátov tohto štandardu je PDF/X-1a: 2001. Tlačové podklady uložené v tomto formáte obsahujú všetky potrebné fonty. Farby sú prevedené do režimu CMYK a prípadne sú používané ďalšie priame farby.
-
Spad
Je technika tlače, pri ktorom chceme, aby grafické elementy dosahovali po orezaní až k čistému okraju tlačeného materiálu. Aby sa zabránilo bielym miestam pri okrajoch je podklad pripravený tak, že grafický motív čistého okraja presahuje a súčasne je určená aj šírka orezu.
-
Špígl
Rozloženie stránok s uvedenými miestami pre jednotlivé články, reklamu a pre ďalšie redakčné alebo iné bloky. Používa sa predovšetkým v prípade novín, časopisov a katalógov pre rozvrhnutie obsahu na jednotlivé stránky.
-
Cicero
Jednotka typografickej mernej sústavy. 1 cicero = 12 typografických bodov = 4,512 mm. 1 typografický bod = 1 didot = 0,376 mm.
-
Makulatura
Nepodarky, odrezky a ďalšie nepotrebné papiere, ktoré vznikajú počas tlače.
-
Tlačiarensky škriatok
Chyba tlače, za ktorú je vinný malý škriatok, ktorý vystrája v tlačiarni a zlomyseľne zasahuje do obsahu tlačených predlôh. Keď sa nikto nepozerá, tak napr. maže písmená, pridáva hrúbky alebo prehadzuje slová, vety či obrázky. Tento nevyspytateľný tvor je postrachom nie len tlačiarov, ale predovšetkým redakcií, ktorý s ním vedú večný boj.
-
Digitálna tlač
Digitálna tlač výrazne znižuje časovú náročnosť tlačového procesu, pretože nevyžaduje prípravu tlačových foriem. Súbor s predlohou odosielame z počítača priamo do tlačiarenského stroja. Tento spôsob tlače poskytuje spravidla o niečo slabšiu kvalitu, ako tomu je pri ofsetovej tlače, avšak tento rozdiel sa priebežne znižuje. Prípravné práce zahŕňajú kontrolu súboru s tlačovými dátami spočívajúce predovšetkým v kontrole správneho dátového formátu, okrajov predlohy a použitých fontov.
Najrozšírenejšie typy digitálnej tlače sú laserové a atramentové tlače.
Digitálna metóda tlače je vhodná pre tlač menších nákladov, ako napr. vizitky, plagáty, pohľady a pozvánky. Hranice ekonomickej výhodnosti objemu digitálnej tlače sa však neustále zvyšujú a súčasne rastie s ňou aj kvalita tlače.
-
Sieťotlač
Pri tlačení sa používa jemné sito, cez ktoré sa pretlačí farba. Jednou z najpoužívanejších spôsobov ako preniesť na sieť tlačovú formu je fotocesta. Sito je najprv potiahnuté svetlo citlivou emulziou. Následným osvitom netlačených miest dôjde k vytvrdnutiu emulzie a zakrytia sita. Po odstránení emulzie z neosvietených miest je možné vykonať pretlač. Tento spôsob tlače sa môže používať pre tlač nerovných povrchov a tiež pre tlač na iné materiály ako papier, napr. na látku.
Sieťotlač sa uplatnila napr. v textilnom priemysle a medzi umelcami. Špeciálny druh sieťotlače sa využíva v elektronickom priemysle pre tlač plošných spojov.
-
CMYK – farbotlač zo štyroch farieb
C = azúrová (Cyan), M = purpurová (Magenta), Y = žltá (Yellow), K = čierna („Key“). Štyri základné farby používané pre farebnú tlač. Pre získanie ďalších farieb sa využíva princíp subtraktívneho miešania farieb, pri ktorom výsledná farba obsahuje iba také farebné rozlíšenia, ktoré pôvodné farby neobsahujú. Teoreticky by stačili iba tri farby CMY, ale vzhľadom na to, že zmiešaním troch farieb dostaneme farbu nie úplne čiernu a tiež aj z ekonomických dôvodov sa používa aj čierna farba.
-
PANTONE
Normovaný vzorník barev zavedený stejnojmennou společností. Je využíván pro určení přesného odstínu barvy, např. v grafickém manuálu pro určení barvy loga a dalších grafických prvků firemní identity.
-
CTF – Computer to film
Tlačová predloha je najprv prevedená na film a potom na tlačovú formu, ktorá je použitá pre ofsetovú tlač.
-
Falcovanie
Ohnutie tlačeného materiálu pomocou stroja v požadovanej vzdialenosti od okraja. Tento spôsob sa používa pre gramáž zhruba do 170g/m2.
-
Kašírovanie
Kašírovanie spočíva v nalepení tenkého tlačeného materiálu na silnejšiu podložku, napr. na kartón. Táto technika sa používa napr. u fotografiách namiesto umiestnenia do rámčeka.
-
Twin Wire
Dvojitá krúžková väzba používaná v prípade kalendárov a blokov.
-
UV lak
Zušľachtenie povrchu tlačeného materiálu lakom, ktorý je následne vytvrdnutý pôsobením ultrafialového žiarenia
-
Disperzný lak
Disperzní lak s používá všude tam, kde tiskovina přichází do styku s potravinami.
-
Zrkadlo
Je veľkosť tlačového podkladu, ktorý obsahuje všetky grafické a textové elementy a ktorý ponecháva čisté miesto na okrajoch.
-
Didot
Základná typografická jednotka. 1 didot = 0,376 mm. Jednotku zaviedol koncom 18. storočia francúzsky typograf Jean Ambroise Didot. Používa sa spolu s odvodenou jednotkou „cicero“, napr. pre stanovenú šírku písma.
-
Gramáž
Udáva hmotnosť 1 m2 papiera. Napríklad klasický kancelársky papier A4 máva gramáž 80g/m2.
-
Väzby
Pre rôzne druhy väzby kníh, katalógov, brožúr, blokov a ďalších produktov skladajúcich sa z väčšieho počtu listov papiera sa používa označenie s písmenom V.
Napríklad:
V1 – väzba zošívaná
V2 – väzba lepená
-
-
Produkty a výrobky
-
Aké produkty ponúka Justprint.sk?
Aké produkty ponúka Justprint.sk?
V našej tlačiarni si môžete objednať polygrafické produkty najpopulárnejších formátov a gramáži papiera. Vybrané papiere môžeme taktiež zušľachtiť. Tlačíme už od 1 ks.
-
Čo robiť, ak nenájdete produkt podľa Vašej požiadavky? Je možné objednať produkt mimo štandardnej ponuky?
Samozrejme! Produkty prezentované na stránke predstavujú iba zlomok percenta našej ponuky. Skontaktujte nás! Napíšte nám email na info@justprint.sk, v ktorom môžete opísať o aký presne produkt máte záujem. Zadajte všetky potrebné parametre a my Vám ponúkneme najlepšie riešenie.
-
Zušľachťovanie výtlačkov. Existuje možnosť použitia aj iných metód zušľachťovania než tých, ktoré sú uvedené pri danom výrobku?
Všetky dostupné varianty zušľachťovania výtlačkov sú popísané pri jednotlivých výrobkoch. Jedným z možných variantov je potiahnutie celého výrobku UV lakom. Ak si plánujete objednať skladaný výrobok, napr. leták alebo vizitku a Váš grafický projekt bude 100 % potlačený, odporúčame, aby ste si miesto UV laku zvolili potiahnutie fóliou. Toto opatrenie zamedzí prípadnému praskaniu farby a laku v mieste bigovania. Môžete si tiež objednať zvolené výrobky pokryté selektívnym UV lakom.
-
Cena zákazky. Čo vytvára konečnú cenu mojej zákazky?
Do ceny zákazky sa započítava: – cena výrobku uvedená v cenníku (vždy zahŕňa náklady na kuriérske služby a automatické overovanie grafického súboru), prípadné dodatočné náklady, ktoré súvisia s Vami vybranou neštandardnou formou dodávky alebo platby. Celková hodnota služieb je uvedená na stránke „objednávky“. Nikdy nepripočítavame žiadne dodatočné náklady, o ktorých by ste neboli predtým informovaní a s ktorými ste nesúhlasili.
-
-
Objednávanie
-
Akým spôsobom môžete vytvoriť objednávku?
Vytvorenie objednávky na produkty z našej ponuky sa vykonáva výhradne pomocou našej stránky www.justprint.sk .
-
Aké sú etapy realizácie objednávky? Môžete sledovať realizáciu objednávky?
Pre vytvorenie objednávky, musíte mať založený účet. Môžete ho vytvoriť ešte pred vytváraním objednávky alebo v priebehu vytvárania objednávky. Ďalej postupujte podľa pokynov nižšie:
Vyberte výrobok, ktorý Vás zaujíma. Produkty nájdete v hlavnom menu alebo po kliknutí na ikonku produktu na hlavnej stránke. Na stránke tiež nájdete "TOP 10" najobľúbenejších výrobkov.
Definujte parametre objednávaného produktu vybratím správneho formátu, typu papiera a ostatných parametrov produktu. Následne kliknite na tlačidlo „potvrdiť”, budete presmerovaný do košíka, v ktorom budete môcť vpísať zľavový kód.
Na stránke "objednávky" sa dá zvoliť spôsob odosielania súboru, akceptovať zaslané grafické súbory, zvoliť spôsob platby a uskutočniť platbu, uviesť adresu, na ktorej chcete zaslať objednaný tovar a vybrať spôsob dodania.
Aby objednávka získala status „v realizácii“, musíte akceptovať všetky zaslané grafické súbory a zároveň realizovať platbu za objednávku, ktorá musí byť pripísaná na našom účte. Vykonávanie akýchkoľvek zmien v objednávkach odoslaných na spracovanie už nie je možné.
Pri zadávaní objednávok v justprint.sk dostanete nasledujúce e-mailové správy: potvrdenie o zadaní objednávky, správa týkajúca sa akceptácie súborov, informácia o odovzdaní objednávky na spracovanie, informácia o odoslaní zásielky.
-
Ako vypočítate dobu dodania Vašej objednávky?
Doba dodania objednávky sa počíta od momentu, kedy sú akceptované správne grafické súbory a zároveň zrealizovaná platba. V prípade odsúhlasenia súboru a prevedenia platby, ktoré sa uskutočnia do 16:00 hod. daného dňa, sa termín dodania výrobku začína počítať od nasledujúceho pracovného dňa. V prípade akceptácie súboru a prevedenia platby, ktoré sa uskutočnia po 16:00 hod., systém zaznamenáva, že obe činnosti boli vykonané v nasledujúcom dni a termín dodania tovaru sa posúva o jeden pracovný deň. Presné informácie ohľadne termínov realizácie rôznych produktov nájdete na stránke „Termíny a platby“ kde sa môžete taktiež oboznámiť s rôznymi spôsobmi doručenia. Upozornenie: Vašu objednávku bude možné spracovať až po uskutočnení oboch činností: akceptácii súboru a uhradení objednávky.
-
Ako môžete skontrolovať stav Vašej objednávky?
Ak chcete skontrolovať stav Vašej objednávky, musíte sa prihlásiť. Potom kliknite na časť „objednávky” - nachádzajúcu sa v pravom hornom rohu stránky. Budete presmerovaný na stránku s objednávkami.
-
Súbory. Prečo musím odsúhlasiť súbory zaslané do tlačiarne?
Všetky súbory odoslané do tlačiarne sú automaticky overované, či boli správne pripravené na tlač. Grafické súbory sú prevedené do PDF formátu a je umožnený ich náhľad. Systém generuje tiež zoznam zistených chýb, s ktorým by ste sa mali zoznámiť. Systém dokáže automaticky opraviť niektoré malé chyby. Vždy však musíte overovať, či tieto prípadné automatické korektúry nespôsobili nedožadoval zmeny.
-
Prečo je náhľad súboru, určeného na akceptáciu nevýrazný?
Náhľad obrázku v paneli akceptácie je v nízkom rozlíšení po opravách systémom (upload / upload PLUS). Zároveň prebehla kompresia do formátu JPG a farebnosti do RGB (internetové prehliadače neukážu správnu farebnosť CMYK). Tento náhľad nezobrazuje presnú farebnosť Vášho súboru, ale môže ukázať potencionálne chyby grafiky ako sú napr. nesprávny gradient alebo transparentnosť. Ďalej môže ukázať príliš blízke umiestnenie grafických prvkov u hrany orezu (trim box). Čo sa týka kvality, nebude sa výtlačok líšiť od Vami zaslaného materiálu.
-
Zrušené objednávky. Je možné zrušiť už uhradenú objednávku a sú s tým spojené nejaké dodatočné náklady?
Stornovať uhradenú objednávku je možné len do momentu akceptovanie súborov. Ak je objednávka zaplatená ale súbory nie sú akceptované, môžete objednávku zrušiť. Za týmto účelom je potrebné kontaktovať e-mailom našu infolinku na adrese: info@justprint.sk. Najneskôr do 14 dní obdržíte čiastku späť na svoj bankový účet, ktorá bude znížená o administratívne náklady, ktoré sme museli vynaložiť, aby sa zrušil proces realizácie objednávky. Tieto náklady sú 6 eur.
-
Platnosť zákazky. Aký dlhý je termín na úhradu zákazky a ako skončí účinnosť objednávky?
Objednávka, ktorá nie je uhradená (v prípade prevodu) je platná 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty je odstránená zo systému.
-
-
Platby/Faktúry
-
Akým spôsobom sú odosielané faktúry?
Faktúry sú dostupné len v elektronickej podobe. Po zadaní objednávky systém automaticky vygeneruje faktúru proforma. Túto faktúru si môžete stiahnuť kedykoľvek, keď kliknete na podrobnosti danej objednávky. Konečný daňový doklad bude dostupný vo chvíli, keď objednávka bude odoslaná z tlačiarne. Navyše ju náš systém odošle na elektronickú adresu, ktorú ste uviedli počas zakladania účtu. Súhlas s týmto spôsobom doručovania faktúr ste dali počas zakladanie účtu na našom portáli. V zásielke s objednaným tovarom, ktorú dostanete Vy alebo Váš klient, sa bude nachádzať iba tovar, ktorý ste objednali - nikdy sa v nej nebude nachádzať faktúra ani naše reklamné materiály.
-
Akým spôsobom je možné zaplatiť za objednané výrobky?
Odporúčame nasledujúce spôsoby platby:
- platba prostredníctvom systému TrustPay
- bankový prevod
- na dobierku
Ak chcete zaplatiť pomocou systému TrustPay prejdite na záložku „objednávky“ a vyhľadajte objednávku, za ktorú chcete zaplatiť. Kliknite na tlačidlo „ZAPLATIŤ“ a budete presmerovaní na bezpečnú stránku s platbami, na ktorej budete môcť zvoliť svoju banku a vykonať prevod. Po vykonaní platby budete opätovne presmerovaný na náš portál. Potvrdenie o uskutočnení Vášho prevodu obdržíme v priebehu 15 minút. Následne sa pri Vašej zákazke objaví status „ZAPLATENÉ“ . V prípade, že zvolíte bankový prevod, zaúčtovanie Vašej platby na náš účet nastane najskôr nasledujúci pracovný deň po dni vykonania prevodu a závisí na hodine, kedy ho uskutočníte. Preto status “ZAPLATENÉ“ sa pri Vašej zákazke objaví neskôr ako je to v prípade platby v automatickom systéme platieb. S cieľom urýchliť zaúčtovanie platby na našom účte nám pošlite e–mailom súbor s potvrdením o realizácií platby.
-
-
Súbory a projekty
-
RGB. Prečo netlačíte súbory, ktoré sú pripravené vo farebnosti RGB?
RGB je farebný priestor, ktorý sa používa v digitálnych nosičoch: monitoroch, skeneroch alebo v digitálnych fotoaparátoch. V technológii ofsetovej tlače sa farby získavajú iným spôsobom – zmiešaním 4 základných farieb CMYK. Preto je potrebné pripraviť súbory vo farebnom priestore CMYK.
-
RGB a CMYK. Aký je rozdiel medzi farebnými priestormi RGB a CMYK?
Základným rozdielom je množstvo farieb aké môžeme získať v týchto farebných priestoroch. Priestor RGB je model farieb, ktorý vyplýva z vlastností, aké má ľudské oko. Ak zmiešame v rôznych pomeroch červenú, modrú a zelenú vyvoláme v oku dojem, že vidíme ľubovoľnú farbu. Farebný priestor CMYK je tvorený štyrmi základnými tlačiarenskými farbami, ktoré sa bežne využívajú vo farebnej tlači, v polygrafii a v podobných odvetviach – svetlo modrou, purpurovou, žltou a čiernou.
-
PANTONE. Môžu byť materiály tlačené v inej farebnej škále ako CMYK, napr. v osobitných farbách – Pantone?
Samozrejme, tlač v inej farebnosti ako CMYK je možná, ale vzhľadom k tomu, že sú to špeciálne farby a teda je potrebné rátať s vyššími nákladmi, než s tými, ktoré sú uvedené v našom cenníku. Pre zoznámenie sa s nimi kliknite na hlavnej stránke na ikonku „Opýtajte sa na produkt“ a uveďte parametre nevyhnutné k cenovej kalkulácii Vášho projektu.
-
Príprava súborov. Ako pripraviť súbory na tlač?
Mohlo by sa zdať, že je to ťažká vec, ale pomôžeme Vám s ňou. Na stránke kalkulácií objednávok nájdete odkaz na informácie, ktoré naznačujú ako pripraviť grafický súbor. Tu si budete tiež môcť stiahnuť makety projektu pripravené v rôznych grafických programoch. Odporúčame, aby boli všetky stránky Vášho projektu umiestnené do jedného súboru (s výnimkou niekoľkých produktov, napr. katalógu v lepenej väzbe, kde obálka musí byť zaslaná v inom súbore). Ak informácie uvedené v návode a v FAQ (sekcia Súbory a projekty) nebudú postačujúce a budete mať pochybnosti, môžete sa na nás kedykoľvek obrátiť s otázkami na adresu info@justprint.sk.
-
Lepená väzba. Akým spôsobom je potrebné pripraviť súbor na tlač katalógu v lepenej väzbe?
Súbor s obálkami by mal byť pripravený v podobe dvojstrany a mal by obsahovať: – na prvej stránke – obálku IV, chrbát, obálku I a na druhej strane – obálku II, chrbát (nepotlačený), obálku III. Stránky, ktoré budú vo vnútri katalógu je potrebné odoslať v mnohostránkovom súbore (počet stránok súboru = počet stránok vnútra katalógu). Na stránke kalkulácií a v objednávkach sa nachádza Návod ako pripraviť súbor a taktiež šablóny s jednotlivými rozmermi pripravené v najpoužívanejších grafických programoch.
-
Rozlíšenie. V akom rozlíšení by mali byť obrázky umiestnené v projekte?
Pre docielenie dobrej kvality tlače, fotografie by mali mať rozlíšenie – pre ofsetovú tlač minimálne 200 dpi. a pre digitálnu tlač minimálne 100 dpi. V prípade veľkoformátových grafických projektov napr. billboardov sa pripúšťa nižšie rozlíšenie – od 30 dpi.
-
Formáty súborov. V akých formátoch ukladať súbory do tlače?
Súbory by mali byť zaslané vo formátoch: PDF, TIF alebo JPG a uložené vo farebnosti CMYK. Akceptujeme tiež súbory pripravené v programe COREL DRAW. Tieto súbory však nie sú súbormi postscriptum a v ich prípade nie sme schopní vziať na seba zodpovednosť za prípadné tlačové chyby. Vždy pred odovzdaním súboru do tlače budete mať možnosť odsúhlasiť náhľad.
Všetky bitmapy by mali byť uložené v režime CMYK 8 bitov na kanál. Uloženie v režime 16 alebo 32 bitov na kanál nezvyšuje kvalitu, ale môže spôsobiť chyby, za ktoré nenesie zodpovednosť tlačiareň. -
Corel Draw. Súbory z programu Corel Draw
Umožňujeme zasielanie súborov CDR ľubovoľným spôsobom, ktorý si môžete zvoliť po kliknutí na NAHRAJTE SÚBOR na stránke „objednávky“. Súbor zmeníme na formát PDF a neskôr ho budete môcť odsúhlasiť v systéme. Pamätajte, pred odoslaním súboru je potrebné previesť všetky texty do kriviek. Súbory CDR nie sú súbormi postscriptum a v ich prípade nemôžeme na seba vziať zodpovednosť za prípadné chyby, ktoré vzniknú v tlači.
-
Zasielanie súborov. Ako môžete odoslať súbory k objednávke?
Za účelom odoslania súborov k objednávke, prejdite na stránku „objednávky“. Vyberte objednávku, ku ktorej chcete pridať súbor. Rozbaľte podrobnosti a kliknite na NAHRAJTE SÚBOR. vyberte na svojom disku príslušný súbor, ktorý bude zaslaný na náš server. Následne je potrebné zaslať súbor na kontrolu pomocou tlačidlo „Overte správnosť súboru”. Kontrola súboru môže chvíľu trvať. Po krátkom čase obdržíte správu, ktorá obsahuje odkaz na stránku, na ktorej si budete môcť pozrieť náhľad grafiky, prípadne dostanete správu o chybách vo Vašom súbore. Tieto chyby je potrebné opraviť, aby sme mali istotu, že produkt, ktorý bude vytlačený, splní Vaše očakávania. a odsúhlasenie projektu do tlače. Môžete nám tiež poslať súbor e – mailom, ale jeho veľkosť nesmie prekročiť 15 MB. Podobne ako v prvom prípade dostanete správu, ktorá obsahuje odkaz na stránku s náhľadom grafiky.
-
Overovanie súborov. Akým spôsobom sa vykonáva overovanie zasielaných projektov?
Všetky súbory sú kontrolované automaticky systémom. Pri produktoch blok, katalóg je potrebné zaslať zvlášť súbor pre obálku a zvlášť súbor pre vnútornej strany.
-
-
Konfigurátor
-
Musím mať pri objednávaní krabice hotový projekt?Nie je to nevyhnutné. Projekt si môžete vytvoriť sami v konfigurátore, po vybraní parametrov objednávky a kliknutí na tlačidlo OBJEDNAŤ. Systém vás automaticky prenesie na záložku Podrobnosti objednávky, prejdite do záložky Práca so súbormi - zvoľte možnosť Vytvoriť vlastný projekt (konfigurátor).
-
Aké obaly môžem navrhnúť samostatne v konfigurátore?Pomocou konfigurátora je možné navrhnúť poštové krabice, krabice s vekom, krabice na produkty, kartónové rukávy a kartónové obálky.
-
Kde nájdem konfigurátor?Po vybraní krabice a kliknutí na tlačidlo OBJEDNAŤ sa zobrazia podrobnosti objednávky a záložka Práca so súbormi - kliknite tam a vyberte Vytvoriť vlastný projekt (konfigurátor). A ak už máte pripravený projekt, môžete ho nahrať kliknutím na tlačidlo Pridávanie súborov.
Do konfigurátora sa môžete tiež vrátiť z ľubovoľného miesta na webe kliknutím na ponuku Môj účet > Objednávky, po výbere konkrétnej objednávky sa zobrazí záložka Podrobnosti objednávky. Prejdite na záložku Práca so súbormi - vyberte možnosť Vytvoriť vlastný projekt (konfigurátor). -
Čo môžem umiestniť na projekte vytvorenom v konfigurátore?Na projekte môžete umiestniť ľubovoľný text a grafiku priamo z počítača (povolené formáty sú JPG, JPEG, PNG, PDF a SVG, GIF, TIF, TIFF, AI, BMP), a tiež čiarový kód.
-
Bude projekt vytvorený v konfigurátore nižšej kvality než profesionálny súbor pripravený grafikom?Kvalita produkčných súborov pripravených v konfigurátore sa nebude líšiť od kvality vytvorenej v profesionálnom grafickom programe. Nezabúdajte na vysokú kvalitu grafických súborov nahraných do konfigurátora - premietne sa totižto na kvalitu tlače.
-
Aká je maximálna veľkosť súboru, ktorú možno nahrať do projektu krabice v konfigurátore?Konfigurátor nemá žiadne obmedzenia v podobe veľkosti nahraného grafického súboru. Môžete použiť grafiku ľubovoľnej veľkosti.
-
Budú farby, ktoré umiestnim v projekte vyzerať na obale rovnako ako na obrazovke monitora?Monitor počítača zobrazuje farby v RGB a tlač je založená na farebnej palete CMYK. Aby ste mali istotu, že pri vytváraní projektu v konfigurátore dosiahnete rovnaké farebné prevedenie, zadajte farby priamo na základe hodnôt CMYK - v prípade textu a pozadia môžete farby upraviť ručne (v konfigurátore kliknite na pole Pridať text, následne Formátovať text a Farba textu, a ak chcete pridať farbu pozadia, vyberte Pozadie a zadajte ručne hodnotu farby do polí C M Y K a A).
-
Ako pridať text do projektu vytvoreného v konfigurátore?Akonáhle budete v konfigurátore a budete mať pred sebou zobrazenie mriežky produktu, kliknite na ľavej strane na ikonu “A” (Pridať text), zadajte obsah, ktorý chcete umiestniť na obal, a následne umiestnite nápis na príslušnej stene obalu na mriežke (prejdite myšou nad nápis, stlačte a držte ľavé tlačidlo myši, a presuňte text na vhodné miesto). Po pridaní textového poľa sa nad projektom objaví jednoduchý editor, v ktorom môžete v prípade potreby zmeniť typ písma, jeho veľkosť, farbu textu, pridať tučné písmo, kurzíva atď.
-
Ako pridať vlastnú grafiku do projektu vytvoreného v konfigurátore?Akonáhle budete v konfigurátore a budete mať pred sebou zobrazenie mriežky produktu, kliknite na ľavej strane na ikonu „obrázku“ (Pridať nový obraz), nahrajte grafiku priamo z počítača a následne ju preneste na príslušnú stenu obalu na mriežke (prejdite myšou na nahranú grafiku, stlačte a držte ľavé tlačidlo myši, a presuňte grafiku na vhodné miesto). Grafiku môžete tiež ľubovoľne zmenšiť a zväčšiť na všetky strany, a ak je dostatočne veľká, môžete ju tiež použiť ako pozadie. Každá, už raz nahraná grafika sa uloží do knižnice, kde ju v prípade potreby môžete nájsť a použiť pri projektoch iných obalov.
-
Ako pridať tvar do projektu obalu v konfigurátore?Akonáhle budete v konfigurátore a budete mať pred sebou zobrazenie mriežky produktu, kliknite na ľavej strane na ikonu „štvorce“ (Pridať tvar) a vyberte požadovaný tvar (čiara, obdĺžnik, elipsa) a následne ho presuňte na príslušnú stenu obalu na mriežke (prejdite myšou na tvar, stlačte a držte ľavé tlačidlo myši, a presuňte tvar na vhodné miesto).
-
Ako pridať čiarový kód do projektu obalu v konfigurátore?Akonáhle budete v konfigurátore a budete mať pred sebou zobrazenie mriežky produktu, kliknite na ľavej strane na ikonu „s niekoľkými štvorčekmi“ (Pridať čiarový kód) a vyberte čiarový kód alebo QR kód, a následne ho presuňte na príslušnú stenu obalu na mriežke (prejdite myšou na tvar, stlačte a držte ľavé tlačidlo myši, a presuňte kód na vhodné miesto).
-
Môžem do projektu pridať vlastné písmo?Konfigurátor neumožňuje nahrať vlastné písma. Tento problém môžete vyriešiť tak, že vopred vytvoríte grafiku s textom, ktorú chcete umiestniť na krabicu a uložíte ju vo formáte JPG, JPEG, PNG, PDF a SVG, GIF, TIF, TIFF, AI alebo BMP, ktorú potom nahráte do projekt. Nezabudnite, že máte k dispozícii veľké množstvo písiem dostupných v konfigurátore.
-
Ako uložiť projekt vytvorený v konfigurátore?Kliknite na tlačidlo Uložiť projekt v pravom hornom rohu konfigurátora, alebo v pravom dolnom rohu nájdete na paneli akcií možnosť Uložiť. Pokiaľ je Váš projekt hotový na realizáciu, kliknite pod náhľadom projektu na Uložiť a odoslať na overenie.
-
-
Dodávka
-
Kuriérske firmy. Aké kuriérske služby využíva justprint.sk?
Využívame služby firmy GLS. Viac informácií týkajúcich sa zásielok nájdete v Centre pomoci na strane „Termíny a platby“.
-
Poplatky za zásielky. Je potrebné dodatočne platiť za zásielku tovaru?
Nie, štandardné dodávky kuriérskou službou sú bezplatné – všetky náklady spojené s ňou hradíme my. Prípadné doplatky závisia od dodatočných služieb napr. platba na dobierku. Podrobnosti týkajúce sa dodávky nájdete v Centrum Pomoci na stránke „Termíny a platby“.
-
Zásielky no-name. Je možné, aby firma justprint.sk poslala v mojom mene tovar na adresu môjho klienta?
Samozrejme. Ak chcete objednať zásielku, ktorá bude odoslaná priamo Vášmu klientovi, a Vy tak ušetríte čas aj peniaze, na stránke „objednávky“ do poľa „adresy“ uveďte seba ako odosielateľa výrobku. Zásielka no-name nie je spojená so žiadnymi dodatočnými poplatkami.
-
Zmena adresy zásielky. Kde a dokedy môžem zmeniť adresu zásielky?
Do doby odovzdania zákazky na spracovanie môžete ľubovoľne meniť uvedenú adresu zásielky. Vo fáze, kedy je objednávka odovzdaná na spracovanie stále môžete uvedenú adresu zmeniť. Ak zásielka bola odoslaná z tlačiarne (klient dostáva automatický email s potvrdením o odoslaní), nemôžeme už zmeniť adresu na ktorú je zásielka odoslaná.
-
-
Účet
-
Potvrdenie registrácie. Prečo som neobdržal e – mail s potvrdením o vytvorení účtu?
Je možné, že ste uviedli nesprávnu e–mailovú adresu. Ďalším dôvodom môžu byť antispamové systémy, ktoré máte vo svojom počítači alebo na svojom serveri. Časť e-mailov je vnímaná ako spam a blokovaná. Počas tvorenia účtu sa mohli objaviť dočasné technické problémy a Vaša prihláška sa k nám nedostala. Pokiaľ neobdržíte potvrdenie v priebehu 24 hodín, skúste opäť vytvoriť účet alebo napíšte na našu adresu: info@justprint.sk
-
Aktivácia účtu. Je účet aktívny ihneď po jeho vytvorení?
Áno, ihneď po vytvorení účtu môžete nakupovať. Na Vašu e – mailovú adresu odošleme odkaz s potvrdením registrácie. Pokiaľ máte otázky spojené s účtom a jeho využívaním, kontaktujte nás na našej infolinke 02/21 02 10 10 alebo napíšte na adresu info@justprint.sk
-
Dôvernosť dát. Poznajú zamestnanci justprint.sk moje prístupové heslo k portálu?
Všetky údaje našich klientov považujeme za dôverné. Nikto z pracovníkov portálu nepozná prístupové heslá k zákazníckym účtom.
-
Zabezpečenie dát. Zabezpečuje justprint.sk náležite moje osobné údaje?
Zaisťujeme plné zabezpečenie dát našich zákazníkov. Veľkú pozornosť venujeme rešpektovaní práv zákazníkov, najmä práv na ochranu súkromia. Preto zhromažďujeme iba nevyhnutné minimum informácií potrebných na vyhotovenie objednávky. Spĺňame všetky povinnosti, ktoré sú od nás požadované zákonom, ktoré sú potrebné na zhromažďovanie a spracovávanie dát, ktoré prechovávame na zabezpečených serveroch. Vami odovzdané osobné údaje používame len na účel plnenia zmluvy a obsluhy platieb. Tieto dáta neposkytneme tretím osobám pre marketingové alebo reklamné účely. Platobný systém TrustPay garantuje dôvernosť transakcií a údajov o platobných kartách.
-
Uchovávanie dát. Sú moje objednávky uchovávané? Ak áno, potom ako dlho?
Dáta o objednávke uchovávame bez lehoty a grafické súbory sú uchovávané 1 mesiac od chvíle, keď boli naposledy využité.
-
Zmena hesla. Je možné zmeniť prístupové heslo alebo login k môjmu účtu na justprint.sk?
Svoje heslo k účtu môžete zmeniť kedykoľvek. Na tento účel vojdite na stránku „Môj účet – Upraviť údaje“ a postupujte v súlade s pokynmi. Nemožno však zmeniť login, ktorý je Vašou e-mailovou adresou.
-
Správa účtu. Čo je multiuser a v čom mi môže pomôcť?
Multiuser je funkcia vďaka ktorej mnoho používateľov môže používať jeden účet. Osoba, ktorá vytvorila účet je súčasne jeho administrátorom, ktorý pridáva a odstraňuje nových používateľov a poskytuje im oprávnenia. Administrátor môže tiež poveriť ďalších administrátorov daného účtu. Každý používateľ je zodpovedný za úlohy mu pridelené: obchodník za zadanie objednávky, grafik za prípravu a pridanie grafického súboru a pracovník oddelenia účtovníctva za spracovanie platieb. Takéto rozdelenie práce môže podstatne uľahčiť riadenie procesu zadávania objednávok.
-
-
Technológia
-
Aké technológie tlače sú používané vo Vašej spoločnosti?
Na tlač využívame dve technológie: ofsetovú a digitálnu. Máme až 5 najmodernejších tlačiarenských strojov Heidelberg Speedmaster s max. rýchlosťou tlače 18 000 hárkov za hodinu a taktiež 3 inovatívne stroje HP Indigo: 20 000, 10 000 a 7 800 pre digitálnu tlač s kvalitou ofsetovej tlače. Umožňujú produkciu nízkonákladových, personalizovaných rôznorodých objednávok v dokonalej kvalite s garanciou svetovej značky HP. Strojový park ofsetovej tlačiarne dopĺňa bohato vybavená kniháreň, ktorá umožňuje profesionálnu konečnú úpravu výtlačkov. V oddelení digitálnej tlače používame unikátnu kvalitu plotrov Durst, Mutoh a Roland, vďaka ktorým sme schopní vytlačiť (bez spájania) bannery alebo sieťoviny až do šírky 320.
-
Pomocou akých technológií tlačíme produkty v justprint.sk?
Justprint.sk sa môže pochváliť jedným z najmodernejších strojových parkov. Tlačíme ofsetovou technológiou, ale aj atramentovou technológiou ElectroInk. Atramentová technológia Elektroink je unikátnym procesom digitálnej tlače s kvalitou tlače ofsetovej.
-
Kontrola kvality. Akú kvalitu majú výrobky justprint.sk a či sú podrobené kontrole kvality?
V našom moderne a dokonale vybavenom strojovom parku máme stroje takých výrobcov, ako Heidelberg, Durst alebo Roland. Skupina našich odborníkov neustále pracuje na zlepšovaní technológií a vytváraní nových výrobkov. Justprint.sk sa môže pochváliť výtlačkami najvyššej kvality, s neopakovateľnou hĺbkou farieb, ktorá je možná vďaka prísnemu rešpektovaniu normy ISO 12647-2. Vďaka internému systému riadenia dohľadu nad kvalitou a automatickému systému kontroly výroby, dohliadame na objednávky od chvíle obdržania grafických súborov až po dodanie hotového výrobku.
-
Gramáž papiera. Čo znamená pojem gramáž papiera? Aký veľký je rozdiel medzi gramážou 90 a 300 g?
Gramáž je vyjadrená v gramoch, hmotnosť papiera na 1 m². Čím vyššia gramáž, tým je papier hrubší, tuhší a menej priehľadný. Správne zvolený druh papiera má podstatný vplyv na funkcionalitu produktu. Napríklad nízke gramáže papiera od 90 do 150 g/m² sa ideálne hodia na tlač letákov a informačných brožúr, kdežto papier s gramážou 300 – 350 g/m² je možno využiť na výrobu papierových dosiek, vizitiek alebo pozvánok.
-
Druhy papiera. Aký je rozdiel medzi ofsetovým papierom a kriedovým lesklým alebo matným papierom?
Ofsetový papier je nepoťahovaný papier, ktorý je vhodný pre tlač napr. v kancelárskych tlačiarňach ( vo verzii PREPRINT ). Ofsetový papier sa používa na tlač napr. firemných papierov atď. Kriedový papier patrí k skupine obalených papierov a môže byť lesklý alebo matný. Využíva sa na výrobu napr. katalógov, letákov, plagátov atď.
-
Typy tlače. Čo je to jednostranná a obojstranná tlač? Čo znamenajú symboly 4/0 aj 4/4?
Výrobky (napr. letáky alebo plagáty), ktoré sú potlačené v plnej farebnosti len z jednej strany sú označené symbolom 4/0. Označenie 4/4 znamená potlač rovnakých výrobkov v plnej farebnosti, obojstranne.
-