Výroba papiera je téma, ktorá môže spôsobiť búrku, najmä keď sa v diskusii objavia témy súvisiace s ekológiou. V tomto texte sa dotýkame otázok, ktoré odpovedajú na dôležité – vrátane tých etických – otázok súvisiacich s výrobou papiera.
Výroba papiera – fakty a mýty
Prvou asociáciou s výrobou papiera je výrub stromov. Existuje všeobecný názor, že lesy sa rúbu, aby vyhovovali potrebám trhu. Tie sú totiž dosť veľké – polovica svetovej produkcie dreva je určená na výrobu papiera, zvyšok na iné potreby (palivové drevo či surovina pre nábytkársky či stavebný priemysel). Sú však stromy naozaj bez rozmýšľania vyrúbané a všetky druhy stromov sú vyklčované? Nie nevyhnutne.
❌ Mýtus č.1
Na výrobu papiera sa používa najkvalitnejšie drevo.
✅ Fakt
Drevo na výrobu papiera pochádza z tzv. udržiavacích výrubov, ktoré sú nevyhnutné pre hygienu porastu. Stromy z týchto typov výrubov by sa aj tak vyrúbali – napríklad preto, aby neubrali svetlo či priestor pre rast iných stromov. Využitie dreva z udržiavacích rezov na výrobu papiera je spôsob, ako využiť surovinu, ktorá pri takomto „hygienickom“ výrube vzniká.
❌ Mýtus č.2
Na výrobu papiera sa používajú dlho rastúce stromy, napríklad duby.
✅ Fakt
To nie je pravda. Drevo na výrobu papiera pochádza prevažne z ihličnatých porastov. Väčšinou ide o borovice, ktoré potrebujú na rast menej času ako napríklad duby. Na výrobu vlákninového dreva sa používa drevo všetkých ihličnatých druhov vyskytujúcich sa v Poľsku – okrem borovice – smrek a jedla, ako aj niektoré listnaté druhy (buk, topoľ, breza).
🌲 Borovica lesná – priemerný vek dospelého stromu je 50 rokov
🌳 Dub — priemerný vek dospelého stromu je 120 – 200 rokov
„(…) stromy, z ktorých sa najskôr vyrobia zvitky dreva a potom zvitky a hárky papiera, sa aj tak musia vyrúbať. Údržba lesa je predsa o neustálom výrube. Drevo používané na výrobu papiera, všeobecne známe ako „vláknité drevo“, pochádza z výrubov v mladých porastoch a je najhoršej kvality. Preriedime borovicové, smrekové, brezové a jelšové húštiny, vyrúbeme najslabšie stromy. Tie najtenšie sa drvia na štiepky a posielajú do firiem vyrábajúcich napríklad nábytkové dosky. Do papierní idú zasa o niečo hrubšie kusy dreva, ale s rôznymi technickými vadami.“
Lesník Jarek, „Rolky papiera sú vyrobené z drevených roliek“, zdroj: www.lasy.gov.pl
Väčším problémom, ktorý vzniká pri výrobe papiera ako rúbanie stromov, je v tomto prípade spotreba veľkého množstva vody a chemikálií.
Na fotkách: kopy dreva určené na výrobu papiera. Tento druh dreva, v Štátnych lesoch nazývaný „vláknité drevo“, nie je vhodný na použitie v nábytku alebo stavebníctve. Zdroj: lasy.gov.pl.
FSC certifikovaný papier
Na trhu je čoraz viac papiera s certifikátom Forest Stewardship Council (Rada pre Dobré Lesné Hospodárstvo). Papier označený symbolom FSC je vyrobený z dreva z trvalo udržateľných a bezpečne obhospodarovaných lesov.
Papier na báze dreva a bezdrevný papier – rozdiely vo výrobe
Ďalšou otázkou po získaní suroviny na papier je výrobný proces.
Drevná hmota sa upravuje buď chemicky alebo mechanicky. V závislosti od typu procesu je výsledkom buď papier na báze dreva alebo bezdrevný papier. Jedna z metód je nízkoodpadová, v prípade druhej idú zvyšky zo spracovania do druhého cyklu alebo sa využívajú ako zdroj energie.
Papier na báze dreva – vyrábaný mechanickou metódou s malým množstvom odpadu. Počas spracovania sa spracuje cca. 95% objemu dreva, ktoré sa melie spolu s ďalšími zložkami, ako sú živice a lignín, kým sa celulózové vlákna neoddelia. Zloženie takéhoto papiera zahŕňa drevnú buničinu, odpadový papier a celulózovú buničinu – v rôznych pomeroch.
Bezdrevný papier – vyrába sa pri chemickej úprave dreva, ktorá umožňuje izolovať z dreva čistú celulózu. Výsledný papier pozostáva len z celulózy alebo celulózy a dlhovláknitej buničiny – handry. Vlákna získané týmto výrobným procesom sú dlhé a odolné voči starnutiu. Zvyšok po spracovaní sa používa ako surovina v iných výrobných procesoch alebo ako zdroj energie.
Výrobný proces šetrný k životnému prostrediu
Chemické ošetrenie dreva je cieľom nielen ekológov, ale aj papierní, ktoré optimalizujú procesy, čím znižujú negatívny vplyv na životné prostredie, ktorý môže sprevádzať výrobu papiera. Vhodné označenia pomáhajú identifikovať správnu výrobnú prax.
Symbol EU Ecolabel znamená, že pri výrobe papiera neboli použité zlúčeniny chlóru a iné škodlivé látky. Okrem EU Ecolabel sa stretáme aj s nasledujúcimi označeniami:
➤ PCF – namiesto chlóru bol na bielenie použitý peroxid vodíka, ozón alebo kyslík,
➤ TCF – pri výrobe sa nepoužíva chlór,
➤ ECF – vo výrobnom procese bol chlór nahradený menej invazívnymi látkami.
Papierenský priemysel sa dnes snaží o čoraz udržateľnejšiu a ekologickejšiu výrobu. Je to spôsobené takisto mnohými predpismi na národnej, európskej a medzinárodnej úrovni, ako aj rastúcim ekologickým povedomím.
Zistite, aké ekologické normy používame pri každodennej práci v našej tlačiarni Justprint, aby bola tlač ekologickejšia a šetrnejšia k životnému prostrediu. Prečítajte si tiež: