Môže byť polygrafia ekologická? Určité aspekty určite áno a postupom času ich bude pribúdať. Odvetvie sa mení okrem iného vďaka rastúcim možnostiam tlačových technológií a tiež vďaka surovinám, ktoré majú vo svojich výrobných postupoch zakotvenú šetrnosť k životnému prostrediu.
Technológia tlače
Profesionálny strojový park vo veľkej tlačiarni sa vôbec nepodobá tlačiarňam, ktoré poznáme zo svojich domovov alebo kancelárií. Tie, ktoré tvoria technologické parky, sú vysoko výkonné „kombajny“ a rozsiahle výrobné linky s rozlohou tisícok metrov štvorcových. Napríklad strojový park spoločnosti Drukomat má rozlohu viac ako 16 000 m2, čo je možné prirovnať k rozlohe dvoch futbalových ihrísk, kde sa mesačne vytlačí približne 150 miliónov hárkov. Zvládnutie takého množstva zákaziek vyžaduje výkonné technologické zázemie, ktoré spotrebúva obrovské množstvo energie a surovín — predovšetkým papiera a farieb.
Zatiaľ čo so staršími technológiami, ktoré zďaleka nie sú energeticky účinné a už vôbec nie zlučiteľné s ekológiou, sa toho veľa urobiť nedá, v nových je nádej. Tie sú stále viac ekologické, nespotrebúvajú toľko energie ako ich starší predchodcovia a ponúkajú možnosť tlače na ekologické podklady alebo použitie farieb, ktoré menej poškodzujú životné prostredie.
Príkladom takejto technológie je HP Indigo, s ktorou denne realizujeme personalizovanú nízkonákladovú digitálnu tlač v ofsetovej kvalite. Pri použití správnych surovín sú výtlačky vyrobené na tlačiarni HP Indigo recyklovateľné a dokonca kompostovateľné.
Zariadenia HP Indigo sú vybavené pokročilými mechanizmami rekuperácie energie, ako je rekuperačné brzdenie a pokročilý systém rekuperácie tepla, ktoré umožňujú dosiahnuť optimálnu účinnosť a znižovať množstvo odpadu a spotrebu energie (1).
💡 Zaujímavosť
Vývoj, ktorým prešiel solvent
Kedysi len tvrdý, teraz vo variantoch mild a eco, solvent s nižším dopadom na životné prostredie, je potvrdením smeru, ktorým sa uberajú technológie tlače. V prípade ekosolventnej tlače sa tlač vytvára na atramentovom plotri, kde sa namiesto tradičných atramentov na vodnej báze používa pigmentový ekosolventný atrament, ktorý je vyrobený na báze organických rozpúšťadiel. Tlač s ekosolventom má v porovnaní s tvrdým solventom nižšiu životnosť, ale zároveň menej zaťažuje životné prostredie (trvanlivosť tlače sa odhaduje približne na 2 roky).
Energetická účinnosť a obnoviteľné zdroje energie
Čím väčšia je továreň na tlač, tým viac energie je potrebné na jej napájanie. Moderný technologický park bude vsádzať na energeticky úsporné riešenia s nízkou poruchovosťou, preto je dôležité mať na palube zariadenia od renomovaných výrobcov špecializujúcich sa na polygrafické technologické riešenia.
Strojový park našej tlačiarne je zásobovaný technológiami od výrobcov, ako sú Konica Minolta, Heidelberg, Kodak, HP a Agfa.
Druhou dôležitou otázkou je štruktúra spotreby energie. Energeticky optimalizovaná technológia je jedna vec, ale rovnako dôležité je, akou energiou je napájaná. Naša továreň je takmer zo 100 % poháňaná obnoviteľnou energiou. Podrobnejšie sme o tom písali v tomto článku. ↓
Trh s ekologickými materiálmi
Ekologická polygrafia neexistuje bez surovín vytvorených v udržateľnom výrobnom procese v súlade so zásadou obehového hospodárstva. Konkrétne hovoríme o papieri (ako dominantnej polygrafickej surovine) a farbách, ktoré sú súčasťou výtlačkov. Papierne upravujú svoje výrobné procesy a nahrádzajú zlúčeniny chlóru bezpečnými náhradkami, ako je peroxid vodíka, ozón alebo kyslík. Výrobcovia atramentov zase experimentujú s biologicky odbúrateľnými náhradami tradičných atramentov, ktoré majú stále lepšie odfarbovacie vlastnosti.
💡 Zaujímavosť
Zaujímavou ekologickou surovinou, ktorú stojí za to poznať, je 100% biologicky rozložiteľná doska DISPA®, vyrobená výhradne z certifikovaného papiera FSC. (2) V ponuke Justprint ju nájdete v kategórii TVRDÉ PODKLADY.
Prečítajte si tiež ↓
Ako je vidieť, ekologické riešenia v polygrafii sa stále viac menia z trendu na štandard, čo je dané tak predpismi, ako aj skutočnou potrebou menších i väčších tlačiarní znížiť negatívny dopad svojho fungovania na životné prostredie. Hoci na tejto téme treba ešte veľa pracovať, úsilie odvetvia možno pozorovať na mnohých úrovniach — od ponuky surovín až po tlačové technológie.
Anotácie
(1) Zdroj https://h20195.www2.hp.com/v2/GetDocument.aspx?docname=4AA7-8653ENW
(2) Papier s označením FSC je vyrobený z dreva z lesov obhospodarovaných udržateľným a bezpečným spôsobom.