Nedávno sa na našom blogu objavil prehľad zaujímavých, voľných pätkových fontov, no tentokrát sme sa vydali inou cestou, pričom upozorňujeme, že to bude husté! 😎
Nadčasové bezpätkové písma
Zdá sa, že tieto fonty nepodliehajú móde a trendom, dokonale zapadajú do vizuálnej identifikácie značiek, ktoré majú vo svojom DNA všitú jednoduchosť a silné posolstvo. Husté a ťažké písma sú dobrou voľbou, keď potrebujete výrazný vizuálny akcent, ale aj protiváhu na zvýraznenie dôležitých fragmentov textu v komunikácii založenej na ľahšej a jemnejšej typografii.
Building
Písmo, ktoré navrhol Leonardo Gubbioni, má upútať pozornosť vo svete plnom podnetov a oznámení, z ktorých je čoraz ťažšie vyčleniť cenné informácie. Tvar písmen bol odvodený nielen pre tlač alebo digitálny obsah – Building sa bude skvele prezentovať aj v podobe 3D písmen alebo reklamných vývesných štítov.
Tento produkt Vás môže zaujať ↓
Franchise
Franchise sa ochotne používa v brandingových projektoch značiek a produktov. Vyniká charakteristickými, mierne vytesanými líniami, vďaka ktorým si ho len ťažko pomýlite s iným písmom. Má rád spoločnosť Nascar a Willow, s ktorými ochotne vystupuje v rôznych typografických konfiguráciách. Franchise bude dobrou voľbou, keď potrebujete navrhnúť obálku knihy, reklamnú brožúru alebo produktový katalóg.
Coolvetica
Coolvetica pochádza z rodiny Adobe Fonts a je to bezpätkové písmo inšpirované logotypmi zo 70. rokov, v ktorých je jasne viditeľný vplyv Helveticy. Coolvetica sa vracia k tomuto trendu, zachováva si retro atmosféru a tesný kerning. Tento typ písma bude vyzerať dobre v krátkych riadkoch textu – nadpisoch, titulkoch a logotypoch, ale aj sloganoch a nápisoch, ktorých úlohou bude upútanie pozornosti a nabádanie k ďalšiemu čítaniu.
Mohave
A keď už sme pri nadpisoch, nemôže tu chýbať Mohave od Gumpita Rahayu. Toto písmo sa bude skvele prezentovať vo veľkom formáte – na billboardoch, banneroch alebo plagátoch. Mohave patrí pod Google Fonts a je dostupný pod otvorenou licenciou (OFL), vďaka čomu ho možno bezplatne používať aj v komerčných projektoch.
Anson
Názov tohto bezpätkového písma bol inšpirovaný britským lietadlom Avro Anson, ktoré slúžilo okrem iného v Royal Air Force. Anson je čistý, uhladený font, ktorý dokonale zapadá do vizuálnej identity technologických značiek, hoci má v sebe zároveň istú jemnosť, ktorú mu dodávajú akcenty pripomínajúce jemné pätky. Písmo si môžete stiahnuť z webovej stránky autora – Mikki Nuuttili.
League Spartan
Na záver zoznamu si predstavíme ešte jeden návrh od Google Fonts. League Spartan často sprevádza grafiky na sociálnych sieťach, no jej verzia bold dokonale cieli na potreby tlačenej reklamnej komunikácie, kde sila posolstva zvyčajne vyplýva z výberu typografie a farieb. Bold Spartan dokonale zdôrazní krátke texty – reklamné slogany, nadpisy a titulky.
Môže Vás zaujať aj tento článok ↓