Aj napriek dynamickému rozvoju digitálneho veku sú tlačené médiá stále veľmi populárne. Reklamný obsah v podobe letákov, plagátov alebo katalógov je stále denne zadávaný a vydávaný v obrovských objemoch. Tlač takého množstva reklamných materiálov by nebola možná bez ofsetovej tlače. Zoznámte sa s touto technológiou a zistite, čo ponúka.
Ako vznikla ofsetová tlač
Ofsetová tlač je proces s dlhodobou tradíciou, ktorý vychádza z techniky tlače na kameni. Prvým krokom v jeho rozvoji bolo vytvorenie litografickej tlače v roku 1796. Ďalším míľnikom vo vývoji ofsetovej techniky, ako ju poznáme dnes, bolo nahradenie kameňa zinkovou doskou a následne vynález prvých tlačiarenských strojov. Za otca modernej ofsetovej tlače sú považovaní Američan Iry W. Rubel a Nemec Caspar Hermann.
Ako funguje ofsetová tlačiareň
Technológia ofsetovej tlače sa môže zdať pomerne zložitá. Ofset je proces, pri ktorom sa obraz prenáša z tlačovej dosky na valec a odtiaľ na správny tlačový substrát. Tlačová matrica funguje na zásade odpudzovania tuku a vody. Potlačené plochy absorbujú atrament a odpudzujú vodu vďaka použitiu zvlhčovacieho roztoku. Na druhej strane oblasti, ktoré majú byť nepotlačené, sa správajú opačne. Tento typ tlače sa nazýva vodný ofset. Stojí za to vedieť, že sa ofsetová tlač vykonáva aj bez použitia zvlhčovacieho roztoku. Stačia špeciálne farby a ploché silikónové matrice. Tento typ tlače sa nazýva bezvodý ofset.
Ofsetová kotúčová tlač verzus hárková tlač
Technológiu ofsetovej tlače delíme na dva druhy – hárkovú a kotúčovú tlač. V prvom prípade jednotlivé hárky (papier, kartón, fólia) prechádzajú jeden po druhom zostavou tlačového stroja. Hárková tlač sa odporúča najmä na výrobu vysoko kvalitnej komerčnej tlače. Pokiaľ ide o kotúčovú tlač, celá zásoba papiera je na zvinutej úlohe. Substrát odvinutý z rolky je podávaný nepretržite a následne potlačený a orezaný. Ofsetová kotúčová tlač je najvhodnejšia pre veľkoobjemové knihy, katalógy, noviny a ďalšie veľkoobjemové produkty.
Farby v ofsetovej tlači
Vedeli ste, že ofsetová tlač používa ofsetové farby v modeli CMYK? To znamená, že tlačený obraz je založený na štyroch základných farbách: azúrová (modrá), purpurová (červená), žltá (žltá) a čierna (čierna) a pre každú farbu je vytvorená samostatná tlačová doska. Potlačený substrát prechádza postupne všetkými štyrmi tlačovými doskami pomocou špeciálnych vodiacich systémov. Následne sa kontroluje poloha jednotlivých farieb jednej nad druhou a intenzita farieb. Aby všetko bolo v súlade s objednávkou čo do správnosti a kvality.
Zaujímavosť:
Špeciálne alebo dekoratívne farby ako strieborná, zlatá, neónová a metalická sú vytvárané farebnými paletami Pantone alebo HKS, ktoré je možné ľahko kombinovať so základnými farbami CMYK.
Čo dokáže ofsetová tlač
Ofsetová tlač má mnoho výhod, ale tou najdôležitejšou je, že je možné tlačový produkt vytvárať vo veľmi veľkých množstvách bez straty kvality. Reklamné materiály vytvárané touto technológiou sa vyznačujú čistotou tlače, presnou reprodukciou farieb a vysokou odolnosťou. Ofset je navyše vhodný na tlač na rôznych podkladoch, takže je vhodný na tvorbu produktov, ako sú letáky, plagáty a časopisy. Proces však nie je obmedzený iba na papierové výrobky. Používa sa tiež na potlač lepenky a kartónov, fólií a iných plastov, skla a dokonca aj tenkých kovov (napr. plechovky od nápojov).
Kedy sa oplatí zvoliť ofsetovú tlač?
Ako digitálna, tak ofsetová tlač majú svoje silné a slabé stránky, výber zodpovedajúcej metódy preto závisí na Vašich požiadavkách a očakávaniach. Výhodou ofsetu je jednoznačne vysoká kvalita tlače pri stredných a veľkých nákladoch tlače a možnosť použitia doplnkových farieb. Digitálna tlač a digitálna tlač v ofsetovej kvalite sa naproti tomu vyznačujú vysokou kvalitou a ohromnou flexibilitou, vďaka čomu je ideálna pre malosériovú výrobu, personalizáciu a krátke série. Viac o digitálnej tlači si môžete prečítať tu.