Môže byť tlač ekologická? Dnes máme pre vás niekoľko tipov, ako obmedziť negatívny vplyv tlače na prírodné prostredie, aké tlačiarenské metódy zvoliť a nad akými návykmi treba pracovať, aby sa osvedčené postupy vyplývajúce zo starostlivosti o životné prostredie stali stálou časťou práce v oblasti tlačiarenských objednávok.
➤ Presne identifikujte svoje potreby
Predtým, ako prejdeme k najmenej invazívnym technikám tlače a výberu papiera, je potrebné začať od základov. Položte si otázku: čo presne potrebujete a v akom množstve? Oplatí sa tlačiť viac, aby ste mali „zásoby”? Bude napríklad katalóg, ktorý ste si práve nechali vytlačiť, aktuálny aj za pár mesiacov alebo rok? Ak Vaše reklamné materiály vyžadujú častú aktualizáciu, objednajte si taký náklad, ktorý sa určite spotrebuje. Neobjednávajte si takéto výrobky v nepotrebne veľkom množstve – letáky alebo katalógy, ktoré zaberajú miesto v skladových priestoroch, nie sú dobrým riešením. To isté platí pre kalendáre – ak si ich objednáte príliš veľa – po uplynutí roku už kalendár nebude nikto potrebovať.
➤ Úžitková hodnota tlače
To je niečo, čo môžete naplánovať už vo fáze návrhu. Oplatí sa objednávať tlač niečoho, čo po prečítaní alebo pozretí ide priamo do koša, bez akejkoľvek ďalšej interakcie s príjemcom? Ak je to možné, pokúste sa považovať váš katalóg, leták alebo vizitku za predmet vhodný na opakované použitie. V prípade katalógu môžete napr. vyhradiť miesto pre poznámky, úvahy alebo pridanie nejakého prvku pútajúceho pozornosť, ktorý zaujme príjemcu a vtiahne ho do predstavenej ponuky od prvých strán. Vizitka môže mať zaujímavý dizajn a leták môže napr. obsahovať vopred určené zľavové kódy na nákupy v nasledujúcich mesiacoch, vďaka čomu si ho zákazník uchová dlhšie, aby ho mohol neskôr využiť. Samozrejme, nápadov je oveľa viac!
➤ Digitálna alebo ofsetová tlač?
Ak ste si už istí nákladom a projektom, ktorý má okrem informačnej a estetickej hodnoty aj ďalší úžitkový aspekt, je čas zvoliť tlačiarenskú technológiu, ktorá bude optimálna z hľadiska výdavkov, ale zároveň bude mať najmenší negatívny dopad na životné prostredie. Ak nepotrebujete veľké množstvo kópií (teda náklad do 500 kópií), použite digitálnu tlač. Vo väčšom meradle bude naopak dobrá ofsetová tlač.
💡 Zaujímavosť: V Justprint sami vyberáme optimálnu technológiu tlače. Vďaka tomu pri zadávaní objednávky môžete tento aspekt preskočiť a zamerať sa na iné veci, ako je primeraný náklad alebo výber podkladu.
Dôležité:
Vyššie uvedený náklad 500 kusov je “zmluvný limit“ a môže sa líšiť v závislosti od produktu. Stáva sa, že aj 100 katalógov je tlačených ofsetom. Je to spôsobené zložitosťou tlačiarenských výrobkov, ktorá je taká veľká, že je niekedy ťažké jasne vybrať a poskytnúť hotové riešenie vo výbere výrobnej technológie.
➤ Výber papiera
Je to rovnako dôležitá záležitosť ako výber technológie tlače. Aj keď sa to nezdá, recyklovaný papier nie je najlepším riešením, pretože nie je vhodný pre väčšinu výtlačkov (ťažko sa naň tlačí a znižuje čitateľnosť textu).
Dôležitejšie ako výber ekologického papiera je, či výberom daného typu podkladu nezbavíme produkt možnosti recyklácie.
➤ Kriedový alebo ofsetový papier?
Všetko závisí od metódy tlače a dostupného rozpočtu. Kriedový papier je lacnou surovinou, a preto je aj mimoriadne obľúbený, ale treba pripomenúť, ako vyzerá proces výroby tohto substrátu (celulózové jadro je potiahnuté uhličitanom vápenatým s bieliacimi prísadami). Preto pri objednávaní tlače v náklade vyššom ako 500 zmluvných kópií stojí za to premýšľať o nenatieranom papieri – taký výtlačok sa ľahšie recykluje ako rovnaký výrobok vytlačený na kriedovom papieri.
💡 Prečítajte si tiež:
➤ Certifikovaný papier
Pred objednaním projektu pre tlač môžete tiež požiadať o dostupnosť certifikovaného papiera. Jedná sa o drahšie možnosť, ale stojí za vašu pozornosť. Ak sa rozhodnete tlačiť na certifikovaný papier, môžete si byť istí, že surovina pochádza z kontrolovaných plodín. Jedným z najznámejších certifikátov je FSC (drevo na výrobu papiera pochádza z udržateľne obhospodarovaných plodín, ktoré chránia biodiverzitu; a drevo sa ťaží legálne).
Teraz viete, ako blízko máte k udržateľnému tlače. Nemusíte sa vzdávať tlačených materiálov, ale stojí za to tlačiť vedomejšie! 🙂