Zložte si tmavé okuliare a uvidíte svetlé farby. Čierno-biela polygrafia neexistuje, rovnako ako ľudia nie sú čierno-bieli. Každý z nás má sivé zákutia a ich škála je často väčšia než stupne sivej Pantone.
Ak sú vám však polygrafické pojmy stále cudzie, možno práve tento príspevok vám umožní si na ne trochu zvyknúť. Pretože polygrafia nie je taká hrozná, len stačí vedieť, ako k nej pristupovať a ako sa pohybovať vo farebnom priestore. Napokon, v živote je to rovnako ako v tlačiarni – niekedy sa môžete zlomiť (zložiť) a niekedy poskytnúť realite vlastný tvar (vysekávať). Môžete sa prepracovať pri renovácii, ale môžete dobre dopracovať to, čo vyšlo z tlačového stroja. Jedna vec je istá – spolu to ide v živote aj vo viazarni lepšie (povedal big falci). Možno je na ružové okuliare príliš skoro, ale už by ste si mali všimnúť pokrok v oblasti všeobecných polygrafických znalostí.
Viazareň – takže musíte to nejako dopracovať, páni
Viazareň je tu preto, aby dopracovala to, čo vyšlo z tlačového stroja. Jej fungovanie možno porovnať s dopracovaním interiéru. Je jedno, či navrhujeme interiér, alebo zložku, princíp je rovnaký – nakoniec musíme obaja dopracovať bez toho, aby sme sa pritom sami neprepracovali. A tu sa nám na pomoc ponáhľajú odborníci. Operátorom lepičiek sa práca točí ako na kolotoči. Zložky viažu naplocho bez zaťahovanie brucha alebo krúžkovo bez zakrúženia. Letáky sa skladajú od „c“ do „z“ vždy správnym smerom. A ešte pritom profesionálne režú – samozrejme, rezači listy a odborníci kachličky do kúpeľne. A potom, počas prestávky sa pýtajú: dopracovanie alebo ste prepracovaná, pani vedúca? Úprimne priznávam, že nájdenie dobrej formy môže každého unaviť. A to nielen tej jazykovej.
Falcovanie – čiže oficiálne prekladanie a neoficiálne skladanie
S falcovaním je to trochu ako s čítaním mapy, ktorá je v skutočnosti tiež preložená. Ak na mape niečo hľadáme, znamená to, že sa chceme vydať určitým smerom. Falce (prekladania) nám tiež určujú smer ku konečnému formátu. Do nášho cieľového bodu môžu viesť rôzne cesty, rovnako ako môžete falcovať rôznymi spôsobmi: do „c“, „z“, ako harmoniku, na polovicu. Cestovateľ aj obsluha falcovacieho stroja si musia urobiť prestávku, minimálne pre to, aby skontrolovali, či zvolený smer je určite správny. Rovnako ako sa občas zasekne papier v stroji, tak sa občas zasekne jazyk, keď sa pýtame na cestu. Ale pokojne – zložíme akýkoľvek formát, pretože naše stroje Horizont majú široké obzory.
Bigovanie – čiže spolu to ide lepšie
Falcovanie a bigovanie si prezerajú viazareň ruka v ruke, ich vzťahy spolu úzko súvisia. Dá sa dokonca povedať, že jeden zanechal svoje stopy na tom druhom, pretože bigovanie nie je nič iné ako potlač rýh na papieri alebo kartóne. Tento trvalý zárez uľahčuje zloženie, napr. letáka, ktorého gramáž presahuje možnosti falcovania. A aj keď falcovanie sa niekedy zaobíde bez bigovania, tak bigovanie bez falcovania nemôže existovať. Rovnako je to s prehliadkou – pretože môžeme prezerať sami a sami študovať mapu, ale zdieľanie dojmov so spoločne cestujúcim partnerom sa do našej pamäti vtlačí na dlhší čas. Aj keď sa stratíme, tak spoločne, a potom sa môžeme zložiť spoločne na niečo dobré na pitie, aby sme prebrali nadradenosť bigovania nad falcovaním.
Vysekávanie – to znamená tvarujeme
Ruky hore, kto z nás nerobil sušienky? Alebo radšej nie, pretože teraz sa nám budú hodiť dve ruky. Na vysekávanie aj na sušienky. Vysekávanie je inak tvarovanie. Vo viazacej miestnosti na to používame vysekávačku a v kuchyni formičku. Oboje majú ostrie (s ostrým alebo tupým zakončením) a vďaka nim získame akýkoľvek tvar. Kým formička vchádza do cesta hladko, papier potrebuje niečo ostrejšie. Na pomoc tu prichádzajú nože – čiže vysekávač, ktorý umiestňujeme vo vysekávacom stroji. Rezacie nože majú často spoločnosť: bigovacie a perforovacie lišty, aby sa maximálne využil jeden úder. Každá mama a operátor vysekávacieho razidla vie, že výroba sušienok (vysekávanie) môže mať za následok spustenie ďalších výrobných kapacít: glazovanie (povrchová úprava), vykladanie na tanier (vykladanie zo stroja) a balenie so sebou (na prepravu). A to môže byť dôkaz toho, že polygrafia videná zblízka chutí ešte lepšie.
Pozadie – čiže 100 % obloženie, samozrejme farbou
Nie je to nič iné ako list papiera pokrytý akoukoľvek farbou, so 100 % sýtosťou. Môžeme to prirovnať k preplnenej pláži so slnečníkmi. Bude sa vám to príjemnejšie spájať, pretože prázdniny a pozadie majú veľa spoločného: obe nás nasýtia farbou (opálením) a dojmami (vizuálnymi) až k hraniciam možností. Pozadie vyzerá dobre, keď predstavuje v projekte pozadie pre ilustrácie a texty, a my vyzeráme dobre na fotografii s prázdninovým pozadím. Síce je do prázdnin ešte ďaleko, ale možno nejaké pozadie vo farbe blue nás poteší už dnes dobrými pocitmi.
Pantone – čiže niečo zvláštne
Máme more možností v podobe farieb CMYK, ale môžeme mať aj vlastný bazén. A to je práve naše Pantone, čiže piata farba: jedinečná, unikátna, odlišujúca sa na pozadí CMYKovej štvorky. Pantone symbolizuje farebnú stupnicu, ktorá ich len v základnej verzii opisuje až 1 761, takže hĺbka farby (a bazéna) je ľubovoľná. Potrebujeme len nájsť správne miesto v našej oblasti (projekte), aby tak Pantone, ako aj bazén dobre harmonizovali s okolím. Obe môžu byť odkryté (bez povrchovej úpravy), môžu byť kryté (napr. pokryté parciálnym UV lakom). Veľakrát Pantone zahreje projekt lepšie ako vyhrievaná bazén párty. Nemajte obavy – naša piata Heidelberg jednotka ochotne skočí do hlbín vašich projektov.