Znalosť grafických programov je kľúčom k správnej príprave súborov do tlače. Aby všetko bolo v poriadku, je žiaduce používať program určený na navrhovanie konkrétnych materiálov.
Pravdepodobne máte svoje vlastné preferencie a každý z vás má obľúbený program pre grafické prezentácie. Nechceme vám nič prikazovať, len napovedať, ako môžete zabrániť falšovaniu. Dnes zľahka o štyroch nástrojoch pre vytváranie celistvých návrhov: Photoshop, Illustrator, InDesign a CorelDraw. Začnime teda!
Photoshop – magický program
Vďaka nemu vyzerajú obaly farebných časopisov tak, ako vyzerajú. Vytvára mimoriadne pôsobivé návrhy, ktoré s realitou nemajú často veľa spoločného, je to zlepšovač a zdokonaľovač v jednom. Často sa nazýva cibuľa, pretože práca, ktorá vznikla z jeho (alebo skôr vašej) ruky, pozostáva z obrovského počtu vrstiev. Môže mať mnoho masiek, medzi ktorými sú ešte filtre a veľkolepé efekty. Vyťahovanie králika z klobúka je v ňom možné aj vtedy, keď nemáme králika ani klobúk. Kúzlo s jednou podmienkou – musíte ho dobre poznať, pretože čarodejníkom Photoshopu sa stanete len vďaka skutočným znalostiam jeho obsluhy.
S otvorenou náručou prijímame uzavreté súbory. Aby ste sa vyhli prekvapeniam v projektoch, nezabudnite – vždy zmeňte písmo na krivky.
Illustrator – vektorový program
Neustále zápasí s CorelDrawom. Má rovnako priaznivcov ako odporcov. Pre vyriešenie sporu musíte zabojovať s oboma programami. V Illustratore vytvárame jednoduché projekty, napr. vizitky, letáky. Dobre zvláda návrhy vystrihovačiek a zložiek. Používajú ho dizajnéri z celého sveta, ktorí pripravujú ilustrácie a typografiu pre potreby tlačených a internetových materiálov. Môžete v ňom použiť všetky filtre pre vektory, rovnako ako vo Photoshope pre bitmapy. Určite je výhodnejší pri vizuálnom dorobení návrhov než odpratanie odporcov.
Nízko sa klaniame súborom, ktoré majú čiernu farbu vo fontoch potlačenú (overprint), nie vybratú.
CorelDraw – je tiež program pre vektorovú grafiku
Jeho priaznivci v ňom rozhodne nenavrhujú za trest. Odmenou je, že projekty vytvorené v Coreli možno škálovať na ľubovoľnú veľkosť, napr. logo, ktoré navrhujeme pre potreby vizitky, potom môžeme pokojne zväčšiť na veľkosť bannera. Nemusíme v ňom navrhovať pre zamýšľaný formát, dokonale sa osvedčí pri veľkoformátovej tlači. Je jednoduchý, intuitívny a vôbec naň nie ste odkázaní.
Neschovávame sa pred súbormi so spadávkami. Požadujeme len také.
InDesign – program pre zvláštne úlohy
Najmä pre navrhovanie viacstránkových publikácií a publikácií so zložitou štruktúrou (katalógy, knihy, brožúry). V ňom robíme sadzbu, zlom a pripravujeme súbory pre tlač. Grafici ho nazývajú sadzbovým kombajnom alebo indošom. Poskytuje obrovské možnosti – má vzorové stránky, makety publikácií, rozsiahly textový editor. Dokonale sa osvedčí pri personalizácii. Práca s ním je veľmi pohodlná, súbory sa ľahko otvárajú a ukladajú. Výhodou je rýchla integrácia s ostatnými kamošmi z Adobe.
Ak viete robiť sadzbu v InDesigne so zavretými očami, potom je to skvelé.
P. S.: Pamätajte na originálny softvér. Len pre istotu, aby ste si vždy obliekali a nosili len svoje obľúbené náramky 😉